Scroll to top

Rozdiely v kvalite – drevená podlaha

V tomto článku si priblížime hlavné charakteristiky a atribúty na základe ktorých dokážeme zhodnotiť celkovú úroveň kvality podlahy.

Ako bolo spomenuté v predchádzajúcich článkoch každý typ podlahy –laminátová, drevená, vinylová / kompozitná, je zložený z iného materiálu a každý z týchto materiálov ma svoje jedinečné vlastnosti, ktoré si jednotlivo prejdeme a rozoberieme. V prípade kvality budeme posudzovať základné kritéria ako odolnosť, pevnosť/rozťažnosť materiálu, trvácnosť, ale aj komfort alebo spôsob kladenia.

Pri podlahe je nemenej podstatnou časťou aj dizajn pri ktorom vieme hodnotiť základné kritéria ako celkovú autenticitu a prepracovanosť jednotlivých dizajnov alebo farebnú stálosť. Každý kto si zariaďoval svoj dom, byt či komerčný priestor narazil na veľký cenový rozptyl pri jednotlivých druhoch podláh. Určite sa pýtate, prečo? Čo všetko sa skrýva za týmto cenovým rozdielom ? Akú pridanú hodnotu mi dá niekoľkonásobne drahšia podlaha? Nie je to jednoducho povedané  – len o značke?  Odpovede na tieto otázky a ešte oveľa viac sa dozviete v nasledujúcom článku.

Originál je len jeden

Drevená podlaha je veľmi špecifická, je exkluzívna a nie je žiadnym tajomstvom že drevená podlaha ako taká je v dnešnej dobe prémiová podlahová krytina ktorú si jednoducho nemôže dovoliť každý. Ale aj napriek jej vyššej obstarávacej cene existuje veľmi veľa variant v rôznych cenových hladinách, môžeme naraziť aj na niekoľkonásobný rozdiel medzi tou najlacnejšou a najdrahšou variantov na trhu. Tak ako ste sa dočítali v ostatných článkoch tento cenový rozdiel sa skrýva v rozličných procesoch výroby a použitých materiáloch ktoré podlahe dodávajú špecifické vlastnosti.

V dnešnej dobe je najpredávanejšou a najvyhľadávanejšou drevinou čo sa týka drevených podláh práve dub, veľmi ďaleko za ním by sa umiestnil orech a potom zmes exotických drevín ako merbau či menej exkluzívny napr. jaseň,buk atď. Je to najmä pre dizajn ktorým je dub špecifický, pre jeho kresbu a farebnú rôznorodosť.

Dizajn rozhoduje

Pri drevenej podlahe je pravdepodobne jedným z najrozhodujúcejších faktorov práve dizajn vzhľadom na to že sa jedná o prírodný materiál je potrebné brať do úvahy že výstavné vzorky nemusia dokonale zodpovedať podlahe ktorú si objednáte. Triedenie špecifikované pri každom modely drevenej podlahy by ale malo zákazníkovi vytvoriť predstavu o výraznosti kresby danej podlahy či farebnej rôznorodosti. Práve triedenie a záruka výrobcu že to triedenie bude dodržané je rozdiel v cene, ktorý môže byť niekedy aj niekoľkonásobný. Každý druh triedenia má svoju náročnosť, toto triedenie je pri prémiových výrobcoch vykonávané ručne. Ľudský faktor je pri tomto veľmi podstatný keďže stroj nedokáže dokonale špecifikovať čo je dostatočne vhodné pre ktoré triedenie.

Pre lepšiu predstavu si môžete nižšie pozrieť tabuľku triedenia pri drevenej podlahe.
farebné a štrukturálne variácie beľ suky trhliny
Prime Nie Nie Nie Nie
1 BIS ľahká Nie Tmelené do 10mm Nie
RUSTIC A ľahké Obmedzenia povolené Tmelené do 15mm Nie
RUSTIC A+ stredné Obmedzenia povolené Tmelené do 30mm Nie
RUSTIC AB intenzívne Obmedzenia povolené Tmelené do 30mm Nie
RUSTIC AB+ intenzívne Obmedzenia povolené Tmelené do 50mm Nie
RUSTIC B Veľmi intenzívne Neobmedzené Veľké a neobmedzené Obmedzenia povolené
RUSTIC B+ Veľmi intezívne Neobmedzené Veľké a neobmedzené Bez obmedzenia

Je zjavné že triedenie PRIME pri ktorom musia byť prísne dodržané štandardy ktoré nepripúšťajú žiadnu výraznú kresbu a farebné variácie bude na vyššej cenovej hladine, pri tomto triedení sa zo všetkých kusov materiálu vyberajú len tie ktoré zodpovedajú týmto náročným kritériám. Tak ako sa znižujú kritéria na triedenie a povoľuje väčšia rustikalita a farebné variácie je toto triedenie pre výrobcu menej náročné a tým pádom menej nákladné, cena podlahy s nárokmi na triedenie klesá priamoúmerne. Výnimkou sú špecifické rustikálne spracovania pri ktorých sa vyžaduje hlboký kartáč či pieskovanie a tmelenie sukov a beľov, sú to väčšinou exkluzívne ručne spracovávané podlahy ktorých cena sa môže rovnať alebo aj prevyšovať prémiové triedenia.

Každý výrobca má vlastné kritéria pre určité triedenia a tak isto má aj pre každé kritérium rôzne tolerancie. V podstate to znamená že nie je čisté triedenie ako čisté triedenie, pri lacnejších drevených podlahách sa môže stať že najčistejšie prémiové triedenie nebude vôbec spĺňať kritéria ako prémiové čisté triedenie u exkluzívnejšieho výrobcu ktorý si zakladá práve na prísnych kritériách s nulovou toleranciou variability pri triedení. V praxi sa napríklad môže stať že si zakúpite prémiové – čisté, triedenie a vaša podlaha možno nebude mat výrazne rustikálne štruktúry ale jej farebná variabilnosť môže byť taká rôznorodá že aj jedna jediná lamela bude obsahovať preliv dvoch až troch odtieňov farieb bez toho aby obsahovala rustikálne a výrazne štruktúry dreva, to je len jeden z príkladov a takýchto kombinácií môže byť nespočetne veľa.

Zákazník pri vidine výhodného nákupu môže zvoliť takúto variantu lebo koncová cena sa pri porovnaní konkurencie môže zdať výhodnejšia.  V tomto prípade nakoniec dospeje k záveru že tie dve výrobky neboli porovnateľné a v prípade že by vedome hľadal podlahu s farebnými variáciami a jemnou kresbou bez výraznej rustikality tak by ju za podobnú koncovú cenu našiel aj u výrobcu ktorý mal na prvý pohľad vyššie ceny. Veľká výhoda týchto kvalitných a tradičných výrobcov, ktorý môžu mať na prvý pohľad vyššie ceny je že si môžeme byť celkom istý že sľúbené triedenie bude dodržané aj v realite nie len na papieri.

Čím väčšie, tým drahšie

Okrem už spomínaného triedenia je aj pri drevenej podlahe veľmi podstatný rozmer lamely ktorý dokáže rapídne ovplyvniť cenu, je zrejme že lamela o šírke 160mm a dĺžke 800mm sa bude predávať za podstatne nižšiu cenu ako večší formát napr. 225mm x 2500mm.

Cenu drevenej podlahy ovplyvňujú ešte dodatočné dizajnové prvky a procesy, ako hĺbka kartačovania, postaršenie podlahy, tmelenie a ostatné väčšinou ručné procesy ktoré majú za účel vylepšiť dizajn podlahy. V drvivej väčšine je dizajn rozhodujúci preto túto schopnosť výrobcov obhájiť si a ponúknuť pri predaji aj reálny výrobok ktorý sa dostane k zákazníkovi je veľkou devízou prevažne tradičných výrobcov s dlhoročnými skúsenosťami s výrobou drevených podláh.

To ako dizajn dokáže ovplyvniť cenu drevenej podlahy bolo približne vysvetlené, ďalším rozdielovým atribútom je materiálová skladba drevenej podlahy. Drevené podlahy rozdeľujeme na 4 pod kategórie. Masívne drevené podlahy – v dnešnej dobe nepopulárne hlavne kvôli prevažnej nekompatibilite s podlahovým kúrením, kompatibilné sú len menšie rozmery. Dyhované drevené podlahy – veľmi dobra alternatíva, cenou, nízkym tepelným odporom, odolnosťou. Dvojvrstvové drevené podlahy – ekonomická varianta, druhá vrstva pod nosičom môže byť buď OSB doska alebo preglejka, nie je možné ich inštalovať plávajúcim spôsobom. Trojvrstvové – najpredávanejšia a najdrahšia varianta.

Trojvrstvové drevené podlahy

Po tomto stručnom opise by som sa rád venoval poslednej a najpredávanejšej variante, trojvrstvová drevená podlaha je to čo si väčšinou predstavíte pod pojmom drevená podlaha. Skladá sa z nášľapnej vrstvy, vrchná pohľadová vrstva z ušľachtilej dreviny. Nosič je poväčšine mäkšia drevina ako nášľap, najčastejšie smrekové drevo, ktoré je priečne spojené s nášľapom. Tretia je aj posledná vrstva ktorá sa nazýva protiťah, väčšinou ide o lúpanú dyhu. Ako nosič sa v dnešnej dobe častejšie začína používať HDF doska ktorá je nosičom aj pri laminátových podlahách, tento materiál je menej nákladný na výrobu, stabilnejší a tepelne vodivejší čo je dnes veľmi podstatné kvôli podlahovému vykurovaniu. Táto HDF doska však nemá charizmu klasickej drevenej laťovky, jej schopnosť akumulovať teplo a akustické vlastnosti.

Cenu drevenej podlahy výrazne ovplyvňuje aj hrúbka nášľapnej vrstvy. Táto vrstva ako už bolo spomínané je z ušľachtilej dreviny a môžeme ju považovať za najnákladnejšiu časť materiálu v drevenej podlahe. Hrúbka nášľapnej vrstvy môže byť od 0,6mm (dyhovaná podlaha) až po 3,5 cm (trojvrstvová drevená podlaha). Ďalším a možno najpodstatnejším aspektom je proces lepenia týchto vrstiev.

Tradičný výrobcovia kvalitných drevených podláh majú vlastné patentované techniky lepenia vrstiev podláh, ktoré sú vykonávané fabricky za extrémne prísnych podmienok a následne sú testované podľa vysokozáťažových kritérií. Takáto podlaha je stabilná a v budúcnosti sa nemusíte obávať že by sa vplyvom zmien vlhkosti (zima, leto) vaša podlaha začala deformovať, konkrétne že by sa jednotlivé vrstvy začali od seba odlepovať. Tento problém sa dosť často vyskytuje u menších výrobcov ktorí nemajú kapacity, technológie a prostriedky aby uskutočňovali celý výrobný proces vo vlastnej réžií ale prekupuju polotovary od rôznych výrobcov ktoré následne svojpomocne lepia a vytvárajú tak hotový produkt vrátane povrchovej úpravy.

Povrchová úprava je kritérium, ktoré nám dokáže dostatočne zúžiť výber

Kvalita povrchovej úpravy je nemenej dôležitá ak nie najdôležitejšia časť v oblasti odolnosti drevených podláh. V prípade drevených podláh poznáme buď lakované alebo olejované povrchové úpravy. Olejované povrchové úpravy sa tak isto ďalej delia, na jednozložkové alebo viaczložkové oleje. V prípade jednozložkových poznáme jednoduché klasické oleje, oxidatívne oleje , olejovosky a UV oleje ktoré sa radia medzi najodolnejšiu povrchovú úpravu. V prípade lakovaných povrchových úprav poznáme ich viacero, najodolnejšia je UV lakovaná povrchová úprava. Opäť platí podobný princíp nanášania povrchových úprav ako pri lepení vrstiev, v prípade tradičných výrobcov kvalitných drevených podláh hovoríme o povrchových úpravách ktoré sú to hlavné know-how kvalitnej drevenej podlahy, tieto povrchové úpravy sú väčšinou extrémne odolné, majú vlastnosti ktoré odpudzujú vlhkosť, nedovolia špine a mastnote sa usádzať v póroch, zamedzujú vytváranie čiernych pigmentov a patiny ktoré je typické pre drevené podlahy. Za týmito povrchovými úpravami sú skryté dlhé roky vývoja, patentov a jedinečných  technológií.

Aby výrobcovia dokázali takto ošetriť drevenú podlahu si vyžaduje fabrické nanášanie týchto úprav ktoré musí byť strojové presné. Tieto fabrické povrchové úpravy sú niekoľkonásobne odolnejšie, trvácnejšie a jednoduchšie na údržbu ako už spomínané svojpomocné povrchové úpravy menších výrobcov ktoré sa vo veľa prípadoch nanášajú na surovú podlahu až po jej inštalácií. Tento proces je už pomerne zastaralý a okrem toho že ručne olejovanie či lakovanie podlahy je vo veľkej miere nanesené nerovnomerne (výrazne odchýlky vo farebnosti – fleky) je takto ošetrená podlaha veľmi náchylná na vlhkosť, vlhkú špinu, a nemá takmer žiadnu oderuvzdornosť. Samozrejme takto ošetrované drevené budú určite na nižšej cenovej hladine, ale za akú cenu ? Pohľad na zničenú drevenú podlahu je pre majiteľov častokrát veľkou ranou, naopak byť neustále v strehu a stať sa otrokom podlahy je cena ktorá sa finančne vyjadriť nedá.

Rôznych faktorov, parametrov a procesov výroby ktoré navyšujú náklady na výrobu jednotlivých podláh je určite oveľa viac ako bolo spomenuté vo vyššie uvedenom článku, cieľom bolo spomenúť aspoň niektoré možno tie najzreteľnejšie.  Vzhľadom na vysvetlené skutočnosti je na mieste skonštatovať že cenový rozptyl pri jednotlivých druhoch podláh je opodstatnený a že rôznorodosť cien je priamoúmerná rôznorodosti nárokov zákazníkov na dizajn či kvalitatívne očakávania tak isto ako pri ostatných výrobkoch s ktorými sa stretávame každý deň, preto je na každom zákazníkovi produkt z akej kategórie si vyberie.

Related posts

Pre lepší online zážitok používame súbory “cookies”. Vďaka nim presnejšie analyzujeme návštevnosť, prispôsobujeme reklamu a používateľské nastavenia. Súhlasíte so spracovaním súvisiacich osobných údajov?

Viac informácií o cookies

Vlastné nastavenia cookies

Súhlasím