Scroll to top

Rozdiely v kvalite – vinylová / kompozitná podlaha

V tomto článku si priblížime hlavné charakteristiky a atribúty na základe ktorých dokážeme zhodnotiť celkovú úroveň kvality podlahy.

Ako bolo spomenuté v predchádzajúcich článkoch každý typ podlahy –laminátová, drevená, vinylová / kompozitná, je zložený z iného materiálu a každý z týchto materiálov ma svoje jedinečné vlastnosti, ktoré si jednotlivo prejdeme a rozoberieme. V prípade kvality budeme posudzovať základné kritéria ako odolnosť, pevnosť/rozťažnosť materiálu, trvácnosť, ale aj komfort alebo spôsob kladenia. Pri podlahe je nemenej podstatnou časťou aj dizajn pri ktorom vieme hodnotiť základné kritéria ako celkovú autenticitu a prepracovanosť jednotlivých dizajnov alebo farebnú stálosť. Každý kto si zariaďoval svoj dom, byt či komerčný priestor narazil na veľký cenový rozptyl pri jednotlivých druhoch podláh. Určite sa pýtate, prečo ? Čo všetko sa skrýva za týmto cenovým rozdielom ? Akú pridanú hodnotu mi dá niekoľkonásobne drahšia podlaha ? Nie je to jednoducho povedané  – len o značke ?  Odpovede na tieto otázky a ešte oveľa viac sa dozviete v nasledujúcom článku.

Vinyl vs. kompozit

Vinylová podlaha si na našom trhu našla veľmi rýchlo svoje miesto a stala sa veľmi vyhľadávanou. V tesnom zástupe za ňou na náš trh prišla novinka z názvom kompozitná podlaha. Aj pri týchto podlahách vieme nájsť rôzne výrobky od rôznych výrobcov pri vinylovej podlahe sa hýbeme v cenovom rozpätí 15 až 55 eur za m2 pri kompozitnej podlahe od 15 až po 70 eur za m2. Preto aby som Vám vysvetlil že kompozitná podlaha za 15 eur toho s kompozitnou podlahou za 70 eur za m2 nemusí mať spoločné takmer nič (teda okrem toho že sa tak isto používa ako podlahová krytina), si musíme vysvetliť pojem kompozitná podlaha.

Čo je to kompozit?

Kompozitná podlaha si získala pozornosť ako nadstavba vinylovej podlahy, je to vinylová podlaha s pridanými materiálmi ktoré vylepšujú vlastnosti už aj tak veľmi praktickej vinylovej podlahy a minimalizujú tie negatívne. Medzi negatívne vlastnosti vinylovej podlahy patrí napríklad poddajnosť materiálu, ktorý je veľmi flexibilný a prispôsobuje sa podkladu a clickový zámok má podobné vlastnosti. No za hlavné negatívum sa považuje tepelná rozťažnosť materiálu, ktorý pri nahriati na určité teplotu zväčšuje svoj objem. Preto sa k homogénnemu vinylu pridala zmes minerálov a sklenných vlákien ktorá vystužila lamelu a zlepšila jej vlastnosti. Táto podlaha sa odborne nazýva rigidný vinyl. Tento typ materiálu ale zľudovel skôr ako kompozit alebo kompozitná podlaha, a stal sa veľmi obľúbeným a už kvôli spomenutým vlastnostiam viacej vyhľadávaným artiklom ako klasická vinylová podlaha, samozrejme s o niečo vyššou cenovkou. Aká je ale vlastne definícia kompozitného materiálu?

Kompozitný materiál, skrátene kompozit, je vo všeobecnosti materiál zložený z dvoch, alebo viacerých iných materiálov, ale s rozdielnymi vlastnosťami, ktoré dohromady dávajú výslednému výrobku nové vlastnosti, ktoré nemal sám o sebe žiaden z nich.

Nie je kompozit, ako kompozit

Záujem ktorý svojimi vlastnosťami rigidný vinyl vzbudil, a nešťastne zaužívaný názov kompozit pre rigidný vinyl, využili výrobcovia ostatných podláh a začali k vinylovej nášľapnej vrstve pridávať HDF dosku, korok či rôzne iné materiály a nazývať tieto podlahy tak isto kompozit. Vo svojej podstate mali pravdu, definíciu kompozitného materiálu to spĺňalo ale tento materiál bol svojimi vlastnosťami vzdialený od toho prečo si kompozit (rigidný vinyl) tak rýchlo a oprávnene získal popularitu. Tu sa skrýva hlavný dôvod priepastného rozdielu medzi cenami „kompozitnej“ podlahy. V prípade vinylu ako takého je veľmi podstatný proces výroby. Je to hlavne kvôli už spomínanej negatívnej vlastnosti vinylovej podlahy a teda jej tepelnej rozťažnosti materiálu. Klasické lowcostové vinylové podlahy dosť ľudí prirovnáva ku gumolitu alebo PVC a toto tvrdenie nie je veľmi ďaleko, je to hlavne kvôli podobnému procesu výroby ktorý pozostáva z rolky podobnej PVC kde sa až následne vyrezáva tvar lamely.

Materiál ktorý sa vyrába v kotúči alebo v rolke ma narušenú štruktúru ktorej prirodzeným tvarom je práve oblúk v rolke, takže tieto podlahové lamely po dosiahnutí určitej teploty hlavne v lete pri priamom slnečnom žiarení majú tendenciu vracať sa do svojho prirodzeného tvaru čo spôsobuje nepríjemnosti v podobe rozpojených lamiel, pruženia alebo vŕzgania podlahy. Naopak napríklad vinylové podlahy výrobcu Quick-Step sa vyrabajú už v lisovaných plochých lamelách ktoré následne prechádzajú špeciálnym UV stabilizačným procesom, tento spôsob výroby zabezpečí že lamela bude tvarovo stabilná aj po prekročení hraničnej teploty. Horná hranica teploty pri ktorej sa odporúča používanie vinylovej podlahy je veľmi podstatné číslo, hlavne ak používate podlahové kúrenie, vinylové podlahy z menej kvalitného materiálu majú túto toleranciu ma vyššiu teplotu podstatné menšiu a podlahové kúrenie im spôsobuje enormný problém.

Samostatná problematika je v prípade elektrických topných fólií ktoré sa dokážu nahriať veľmi rýchlo a máloktorá vinylová podlaha dokáže tento teplotný šok zniesť, pri väčšine výrobcov sa vyslovene neodporúča používať vinylovú podlahu s elektrickými topnými fóliami, výnimkou je napr. kompozitný vinyl od belgického výrobcu Floorify. Tak ako pri laminátovej podlahe ale možno aj komplexne všetkých podlahách je veľmi podstatná povrchová úprava ktorá zabezpečuje odolnosť voči oteru. To že vinylová podlaha musí byť 100% vodeodolná a vodeodolnosť musí byť podložená aj certifikátom či oficiálnym technickým listom by sa malo brať ako samozrejmosť, určite však v tej nižšej cenovej hladine nájdeme výrobcov ktorý tieto štandardy nespĺňajú a je to aj logické keďže patent certifikovaného vodeodolného zámku je veľký náklad ktorý sa podstatne premieta do predajnej ceny materiálu.

Tak isto nášľapná vrstva o hrúbke min 0,55mm by mala byť samozrejmosťou pri každej kvalitnej kompozitnej a vinylovej podlahe, u niektorých výrobcov sa podlaha s touto nášľapnou vrstvou ponúka ako vysokozáťažová no pravdou je že u tradičných výrobcov vinylových či kompozitných podláh je táto hrúbka nášľapnej vrstvy už dlhodobým štandardom. Nášľapná vrstva je najvrchnejšia vrstva podlahy ktorú tvorí vlastne dizajnový dekor ktorý je v podstate to čo vidíme. Hrúbka tejto vrstvy znamená ako veľmi sa musí podlaha opotrebovať aby sa vizuálna stránka podlahy znehodnotila resp. aké hlboké škrabance a odery sú tolerované aby nebola viditeľná vrstva pod nášľapnou. Na rozdiel od laminátovej podlahy je pri vinylovej podlahe a kompozitnej podlahe veľmi podstatné okrem hustoty použitého materiálu aj celkové zloženie, dôvod už bol vysvetlený na začiatku tohto textu.

Výrazné rozdiely nájdeme hlavne v spracovaní

V prípade dizajnu je vinylová podlaha obmedzená svojou hrúbkou takže je náročnejšie dosiahnúť autentickú kresbu aj napriek tomu sa to napríklad Alpha Vinylu od Quick-Stepu a kompozitnej podlahy od Floorify podarilo. Dizajnové rozdiely ktoré sa premietajú do ceny podlahy sú totožné ako pri laminátovej podlahe. Naopak oproti laminátovej podlahe existuje pri vinylovej a kompozitnej podlahe oveľa väčší výber dekorov v podobe gresovej dlažby alebo keramiky či kameňa. Podstatná je prepracovanosť dizajnu ako taká, prepracovanosť vieme hodnotiť opäť cez viaceré atribúty ako napríklad  autenticita dekorov – či sú dekory vytvárané umelo alebo sú kópiami reálnej drevenej podlahy. Do akých rôznych hĺbok je dekor vykreslený.

V tomto je bezkonkurenčná modelová rada Capture (Signature) od Quick-Stepu ktorá dekor kresli až v 64 rôznych hĺbkach (Impressive – 16 druhov hĺbok) . Veľmi podstatná je aj vlastnosť synchrónneho vzoru, to znamená že vzor a vizuálna kresba ktorá je zobrazená na lamele sa zhoduje s 3D kresbou, dovolím si tvrdiť že táto vlastnosť je tá najvyššia výbava u laminátovej podlahy aj výrobcovia ako Quick-Step majú modelové rady so synchrónnym vzorom vo vyššej cenovej kategórií ako tie bez synchrónneho vzoru. Táto a predchádzajúce vlastnosti dokonale vyniknú pri dopadajúcich slnečných lúčoch priamo na podlahu kde je nádherne vidno hĺbky vykreslenia drevených štruktúr a tak isto či sa zhodujú s farebným dekorom na podlahe.

Na veľkosti záleží

Za spomenutie stojí aj formát jednotlivých lamiel, v ktorý je priamoúmerný cene, pri drevodekoroch je úplným základom lamela o dĺžke cca 1200mm x šírke 190mm – na opačnom konci je rozmer o dĺžke 2050mm x 250mm. V prípade gresových a kamenných dekoroch je základný rozmer 300×600 mm až po 900mm x 600mm v prípade Floorify a tento rozmer sa radí medzi najväčšie na trhu.

Opakovateľnosť vzoru, kľúčová vlastnosť pri vzore rybia kosť

V neposlednom rade tu je opakovanosť vzoru, to znamená koľko lamiel sa musí vystriedať aby ste opäť našli ten istý dizajn na lamele podlahy – tu je to veľmi ľahké rozpoznať tie lacnejšie a menej kvalitné podlahy majú opakovanosť vzoru 3-6 ks takže vo veľkom priestore si veľmi ľahko nájdete podobné lamely a teda táto podlaha nemá s dizajnom drevenej alebo kamennej spoločné absolútne nič. V prípade kvalitných výrobcov podláh ako Quick-Step, Floorify je opakovanosť vzoru 15ks a viac. Toto číslo je momentálne asi najvyšší štandard dostupný na trhu.

Ďalším náročným procesom k dosiahnutiu autenticity drevenej podlahy je vytvoriť matný povrch a minimalizovať odlesky podlahy, opäť si každý z nás dokáže vybaviť menej kvalitné vinylové podlahy ktoré už na prvý pohľad vyzerajú ako plastický alebo gumový materiál a s vizuálnym dekorom dreva či keramiky si to nikto nespája. Drevo a kameň sú prirodzene matné a štruktúrované a to je proces výroby ktorý si vyžaduje náklady a know how ktorým disponuje len veľmi málo výrobcov. Vyhľadávaný dizajnový prvok pri podlahách sú V- drážky ktoré pri dopadajúcom svetle dokážu zvýrazniť a oddeliť jednotlivé lamely podlahy. Poznáme jednoduchšie V-drážky ktoré sú vyfrézované do už zalaminovanej podlahy, alebo drážky ktoré su vyfrézované do lamely a následne zalaminované v jednom procese tak aby dekor prechádzal až do spoja (Alpha Vinyl, Floorify).

V prípade podláh určite netreba zabúdať aj možno na prvý pohľad nie až takú podstatnú časť a tou sú doplnky. Pod pojmom doplnky k podlahe sú myslené soklové lišty, prechodové lišty, ukončovacie profily ale aj podložky, tmel atď. Je veľmi podstatné, priam až rozhodujúce aby mal každý dekor podlahy svoje jedinečné a originálne doplnky v tom istom dekore. Podlaha s ukončeniami v tom istom dekore pôsobí elegantne a ucelene, je dôležité aby soklové lišty neobsahovali žiadne plastové komponenty ako spojky, rohovky a pod. tento systém je dizajnovo rušiví a je už považovaný za historický a stretnete sa sním len pri naozaj najjednoduchších výrobkoch. Aj táto vlastnosť originálnych doplnkov je spojená s náročnejším výrobným procesom ktorý navyšuje náklady na výrobu.

Udržateľnosť alfou a omegou

Poslednou a nemenej podstatnou vecou sú ekologické štandardy a recyklovateľnosť materiálu. Tieto faktory by sa určite nemali podceňovať lebo vplývajú na to najcennejšie čo máme a to je naše zdravie.  Ekologické štandardy vplývajú na naše zdravie priamo a to na základe materiálov a procesov výroby ktoré boli vo vašej podlahe použité. Podlaha v príbytku podlieha rôznym faktorom ktoré na ňu neustále pôsobia ako napríklad, teplo a vlhkosť. Je veľmi podstatné aby vaša podlaha spĺňala tie najvyššie štandardy a aby ste mali istotu že sa vplyvom týchto faktorov do ovzdušia neuvoľňujú ftaláty a iné škodlivé látky.

Že vaša podlaha spĺňa tieto kritéria svedčí certifikácia ktorú by mal mať každý kvalitný výrobca, určite sa na túto vlastnosť informujte a trvajte na doložení certifikácie, predsa nie je nič dôležitejšie ako zdravie vás a vašich blízkych. Recyklovatelnosť použitého materiálu na naše zdravie vplýva nepriamo, veľa výrobcov dokáže už dnešné takmer celé výrobky produkovať z recyklovaného materiálu. Materiál tak dostáva šancu na druhý život, všetky tieto výrobky nám pomáhajú chrániť našu planétu a tak aj naše zdravie, aj o tomto procese výroby musíte dostať relevantnú informáciu od každého kvalitného predajcu podláh. Táto problematika bude detailnejšie špecifikovaná v separátnom článku, pretože naše životné prostredie si zaslúži určite výraznú pozornosť.

Text ktorý ste si práve prečítali mal vysvetliť výrazný cenový rozptyl medzi konkrétnym typom podlahy a množstvom konkurenčných výrobkov a výrobcov. Jednotlivé rozdiely v kvalite, dizajne a výrobnom procese zodpovedajú jednotlivým nákladom potrebným na dosiahnutie určitého štandardu pri výrobe kvalitnej podlahy. Zároveň vám tento text mal priblížiť že na niektorých veciach sa šetriť jednoducho neoplatí. Lebo okrem dizajnu, kvality spracovania a kvality materiálu, si môžete uberať aj z kvality vášho životného prostredia. Zdravie je predpokladám u väčšiny z nás na prvom mieste a práve prostredie v ktorom trávite vy a vaši blízky najviac času má podstatný vplyv na jeho úroveň.

Rôznych faktorov, parametrov a procesov výroby ktoré navyšujú náklady na výrobu jednotlivých podláh je určite oveľa viac ako bolo spomenuté vo vyššie uvedenom článku, cieľom bolo spomenúť aspoň niektoré možno tie najzreteľnejšie.  Vzhľadom na vysvetlené skutočnosti je na mieste skonštatovať že cenový rozptyl pri jednotlivých druhoch podláh je opodstatnený a že rôznorodosť cien je priamoúmerná rôznorodosti nárokov zákazníkov na dizajn či kvalitatívne očakávania tak isto ako pri ostatných výrobkoch s ktorými sa stretávame každý deň, preto je na každom zákazníkovi produkt z akej kategórie si vyberie.

 

Related posts