Scroll to top

Rozdiely v kvalite – laminátová podlaha

V tomto článku si priblížime hlavné charakteristiky a atribúty na základe ktorých dokážeme zhodnotiť celkovú úroveň kvality podlahy.

Ako bolo spomenuté v predchádzajúcich článkoch každý typ podlahy –laminátová, drevená, vinylová/ kompozitná, je zložený z iného materiálu a každý z týchto materiálov ma svoje jedinečné vlastnosti, ktoré si jednotlivo prejdeme a rozoberieme. V prípade kvality budeme posudzovať základné kritéria ako odolnosť, pevnosť/rozťažnosť materiálu, trvácnosť, ale aj komfort alebo spôsob kladenia. Pri podlahe je nemenej podstatnou časťou aj dizajn pri ktorom vieme hodnotiť základné kritéria ako celkovú autenticitu a prepracovanosť jednotlivých dizajnov alebo farebnú stálosť. Každý kto si zariaďoval svoj dom, byt či komerčný priestor narazil na veľký cenový rozptyl pri jednotlivých druhoch podláh. Určite sa pýtate, prečo ? Čo všetko sa skrýva za týmto cenovým rozdielom? Akú pridanú hodnotu mi dá niekoľkonásobne drahšia podlaha? Nie je to jednoducho povedané  – len o značke?  Odpovede na tieto otázky a ešte oveľa viac sa dozviete v nasledujúcom článku.

Laminátová podlaha nie je len plávajúca podlaha

Pod pojmom plávajúca podlaha si veľa z vás predstaví klasickú laminátovú podlahu. (Plávajúca podlaha je však všeobecný názov pre typ podlahy ktorá nie je kotvená/lepená k podkladu, lamely sú spájané navzájom napr. klikovým systémom – plávajúca podlaha teda môže byť vinylová, kompozitná tak isto ako aj drevená.)

Laminátová podlaha je na trhu už celú dekádu a bola práve prechodom od klasického gumolitu a alternatívou k dlažbe ktorá sa používala do miestnosti ktoré prichádzali do kontaktu s vlhkosťou. Doba však pokročila a vývoj sa rapídne posunul a dnes je laminátová podlaha jedna z najvyhľadávanejších podlahových krytín a to najme vďaka svojej odolnosti, praktickosti a autentickému dizajnu – samozrejme tieto vlastnosti nemá ani nemôže mať každá laminátová podlaha. Pri veľkoobchodných reťazcoch môžeme nájsť laminátovú podlahu ktorá začína už na úrovni 7 eur za m2, ale tak isto u prémiových výrobcov nájdeme podlahy v cenovej hladine 45 eur za m2 ale aj vyššie.

Tajomstvo je v použitom materiály

Celé tajomstvo tohto cenového rozdielu je skryté ako inak v množstve a type použitého materiálu. Pri laminátovej podlahe je základom nosič. Nosič to je prostredná vrstva v zložení podlahy, pri laminátovej podlahe to je HDF doska. Táto HDF doska následne prechádza do clickového zámku ktorý je kostrou celej lamely laminátovej podlahy. Clickový spoj – zámok, musí byť pevný pretože ak je clickovy spoj nekvalitný podlahové lamely nedokážu vzdorovať záťaži, pnutiu a vlhkostným výkyvom čo má za následok rôzne poškodenia tohto zámku, následne medzery medzi spojmi, vyskočené lamely, vyštiepené rohy, alebo prelomené zámky či iné deformácie. Deformácie ktoré nemusia byť len vizuálne sa môžu prejavovať napríklad vŕzganím či iným nepríjemným zvukom alebo pocitom pruženia podlahy / lamely.

Ako už bolo spomenuté, základom celej lamely je nosič HDF. Pevnosť HDF dosky a jej kvalita je daná hustotou materiálu z ktorého sa HDF doska skladá, čiže čím hustejšia HDF doska je, tým je lamela odolnejšia lebo má pevnejší zámok, okrem toho že je odolnejšia má aj väčšiu tepelnú vodivosť teda nižší tepelný odpor. Takže časť odpovede cenového rozdielu sa skrýva práve  v kvalitnejších a odolnejších podlahách je jednoducho použitého viac materiálu v podobe hustejšej HDF dosky. Táto HDF doska na to aby dosiahla štandardný objem ale s niekoľkonásobne väčšou hustotou musí byť lisovaná pod extrémnym tlakom. Tento proces výroby si tak isto vyžaduje metódy, stroje a prostriedky ktoré navyšujú celkový náklad tohto výrobného procesu.

Pre koncového zákazníka je ale veľmi jednoduché zistiť rozdiely v hustote HDF dosky, tieto údaje sú špecifikované v technickom liste konkrétneho výrobcu laminátových podláh ale tak isto sa táto informácia dá zistiť veľmi banálne na základe váhy napr. jednej lamely alebo balíka podlahy. Hustejšia HDF doska by mala znamenať väčšiu váhu. Okrem toho že kvalitný zámok / klikový spoj je základ odolnosti a dlhodobej životnosti podlahy, je tak isto kľúčom k celkom novej vlastnosti laminátových podláh a to vodeodolnosti.

Vodeodolnosť by mala byť samozrejmosť

Áno, laminátová podlaha môže a aj je vodeodolná, nie však každá. Existuje viacero výrobcov lacnejších laminátových podláh ktorý sľubujú vodeodolnosť o ktorej parametroch sa ale nikde v technickom liste nedočítate, teda v prípade stretu s vodou ktorý zanechá trvalé následky nemáte v podstate žiaden nárok na náhradu škody, iný výrobcovia podmieňujú túto vodeodolnosť neestetickými silikónmi, tesneniami a pod ktoré sa dávajú do spoja alebo rôznymi mokrými procesmi ktoré je potrebné dodržať pri montáži aby ta podlaha malá vodeodolnosť opäť ak nedodržíte prísne a dosť neprehľadne zadaný montážny proces, v prípade poškodenia vodou budete opať ťahať za kratší koniec. Potom je tu Quick-Step ktorý ma patentovaný zámok ktorý odolá aj stojatej vode. Tento zámok je dnes pri výrobkoch Quick-Step samozrejmosťou, základom je predpetie ktoré dochádza v spoji lamiel a teda lamela sa neustálou silou priťahuje k sebe.

Montáž takejto laminátovej podlahy si nevyžaduje žiaden špeciálny technologický postup. V prípade montáže je už dnes poväčšine štandardom montáž jednotlivých lamiel v rade nezávislé od seba, teda nie je potrebné si poskladať celý rad ktorý sa následne zaklikne do predchádzajúceho radu.

Odolnosť ako hlavný atribút

Ďalším rozdielovým atribútom je povrchová úprava ktorá chráni lamelu pred poškrabaním a oterom. Mnoho výrobcov prezentuje svoje povrchové úpravy ako nezničitelné a nepoškrabateľné ale len málo ktorý vám dovolí si to vyskúšať na vlastné oči a ruky napríklad kľúčom alebo ostrým predmetom priamo na vzorke podlahy. V tomto je momentálne povrchová úprava Scratch Guard bezkonkurenčná, táto povrchová úprava je v podstate záverečný transparentný náter. Základom pre tento náter je korund (druhý najtvrdší minerál po diamante) a funguje to perfektne. O vlastnosti povrchovej úpravy odporúčam sa presvedčiť na vlastné oči priamo na vzorke podlahy o ktorú máte záujem.

Autentickejšia ako drevo

V dnešnej dobe môžu byť laminátové podlahy skutočne odolné a vydržia naozaj veľmi dlho, dokonca si trúfam povedať že kvalitná laminátová podlaha vás skôr omrzí ako sa zničí. Preto si treba dať záležať aj na výbere úrovni dizajnu podlahy, nemám na mysli dizajn ako taký- farebnosť či rustikalitu, tú si zvolí každý podľa seba, je to vyslovene subjektívna vec. Laminátová podlaha je dostupná v drvivej väčšine v drevených dekoroch a tým sa aj plánujem v oblasti dizajnu venovať. Podstatná je prepracovanosť dizajnu ako taká, prepracovanosť vieme hodnotiť opäť cez viaceré atribúty ako napríklad  autenticita dekorov – či sú dekory vytvárané umelo alebo sú kópiami reálnej drevenej podlahy. Do akých rôznych hĺbok je dekor vykreslený. V tomto je bezkonkurenčná modelová rada Capture (Signature) od Quick-Stepu ktorá dekor kresli až v 64 rôznych hĺbkach (Impressive – 16 druhov hĺbok).

Veľmi podstatná je aj vlastnosť synchrónneho vzoru, to znamená že vzor a vizuálna kresba ktorá je zobrazená na lamele sa zhoduje s 3D kresbou, dovolím si tvrdiť že táto vlastnosť je tá najvyššia výbava u laminátovej podlahy aj výrobcovia ako Quick-Step majú modelové rady so synchrónnym vzorom vo vyššej cenovej kategórií ako tie bez synchrónneho vzoru. Táto a predchádzajúce vlastnosti dokonale vyniknú pri dopadajúcich slnečných lúčoch priamo na podlahu kde je nádherne vidno hĺbky vykreslenia drevených štruktúr a tak isto či sa zhodujú s farebným dekorom na podlahe. Za spomenutie stojí aj formát jednotlivých lamiel, v ktorý je priamoúmerný cene, pri drevených dekoroch je úplným základom lamela o dĺžke cca 1200mm x šírke 190mm – na opačnom konci je rozmer o dĺžke 2050mm x 250mm.

V neposlednom rade tu je opakovanosť vzoru, to znamená koľko lamiel sa musí vystriedať aby ste opäť našli ten istý dizajn na lamele podlahy – tu je to veľmi ľahké rozpoznať tie lacnejšie a menej kvalitné podlahy majú opakovanosť vzoru 3-6 ks takže vo veľkom priestore si veľmi ľahko nájdete podobné lamely a teda táto podlaha nemá s dizajnom drevenej spoločné absolútne nič. V prípade kvalitných výrobcov podláh ako Quick-Step a Parador je opakovanosť vzoru 15ks a viac. Toto číslo je momentálne asi najvyšší štandard dostupný na trhu.

Ďalším náročným procesom k dosiahnutiu autenticity drevenej podlahy je vytvoriť matný povrch a minimalizovať odlesky podlahy, opäť si každý z nás dokáže vybaviť menej kvalitné laminátové podlahy ktoré sa na slnku lesknú ako zrkadlo a donútia vás si nasadiť slnečné okuliare aj v interiéry. Drevo je prirodzené matné a štruktúrované a to je proces výroby ktorý si vyžaduje náklady a know-how ktorým disponuje len veľmi málo výrobcov. Vyhľadávaný dizajnový prvok pri podlahách sú V- drážky ktoré pri dopadajúcom svetle dokážu zvýrazniť a oddeliť jednotlivé lamely podlahy. Poznáme jednoduchšie V-drážky ktoré sú vyfrézované do už zalaminovanej podlahy, alebo drážky ktoré su vyfrézované do lamely a následne zalaminované v jednom procese tak aby dekor prechádzal až do spoja (túto V-drážku majú modely Quick-Step Impressive, Majestic, Capture (Signature)).

V prípade podláh určite netreba zabúdať aj možno na prvý pohľad nie až takú podstatnú časť a tou sú doplnky. Pod pojmom doplnky k podlahe sú myslené soklové lišty, prechodové lišty, ukončovacie profily ale aj podložky, tmel atď. Je veľmi podstatné, priam až rozhodujúce aby mal každý dekor podlahy svoje jedinečné a originálne doplnky v tom istom dekore. Podlaha s ukončeniami v tom istom dekore pôsobí elegantne a ucelene, je dôležité aby soklové lišty neobsahovali žiadne plastové komponenty ako spojky, rohovky a pod. tento systém je dizajnovo rušiví a je už považovaný za historický a stretnete sa sním len pri naozaj najjednoduchších výrobkoch. Aj táto vlastnosť originálnych doplnkov je spojená s náročnejším výrobným procesom ktorý navyšuje náklady na výrobu.

Udržateľnosť je alfou a omegou

Poslednou a nemenej podstatnou vecou sú ekologické štandardy a recyklovateľnosť materiálu. Tieto faktory by sa určite nemali podceňovať lebo vplývajú na to najcennejšie čo máme a to je naše zdravie.  Ekologické štandardy vplývajú na naše zdravie priamo a to na základe materiálov a procesov výroby ktoré boli vo vašej podlahe použité. Podlaha v príbytku podlieha rôznym faktorom ktoré na ňu neustále pôsobia ako napríklad, teplo a vlhkosť. Je veľmi podstatné aby vaša podlaha spĺňala tie najvyššie štandardy a aby ste mali istotu že sa vplyvom týchto faktorov do ovzdušia neuvoľňujú ftaláty a iné škodlivé látky.

Že vaša podlaha spĺňa tieto kritéria svedčí certifikácia, ktorú by mal mať každý kvalitný výrobca, určite sa na túto vlastnosť informujte a trvajte na doložení certifikácie predsa nie je nič dôležitejšie ako zdravie vás a vašich blízkych. Recyklovateľnosť použitého materiálu na naše zdravie vplýva nepriamo, veľa výrobcov dokáže už dnešné takmer celé výrobky produkovať z recyklovaného materiálu. Materiál tak dostáva šancu na druhý život, všetky tieto výrobky nám pomáhajú chrániť našu planétu a tak aj naše zdravie, aj o tomto procese výroby musíte dostať relevantnú informáciu od každého kvalitného predajcu podláh. Táto problematika bude detailnejšie špecifikovaná v separátnom článku, pretože naše životné prostredie si zaslúži určite výraznú pozornosť.

Text ktorý ste si práve prečítali mal vysvetliť výrazný cenový rozptyl medzi konkrétnym typom podlahy a množstvom konkurenčných výrobkov a výrobcov. Verím že sa to podarilo a jednotlivé rozdiely v kvalite, dizajne a výrobnom procese zodpovedajú jednotlivým nákladom potrebným na dosiahnutie určitého štandardu pri výrobe kvalitnej podlahy. Zároveň vám tento text mal priblížiť že na niektorých veciach sa šetriť jednoducho neoplatí. Lebo okrem dizajnu, kvality spracovania a kvality materiálu, si môžete uberať aj z kvality vášho životného prostredia. Zdravie je predpokladám u väčšiny z nás na prvom mieste a práve prostredie v ktorom trávite vy a vaši blízky najviac času má podstatný vplyv na jeho úroveň.

Rôznych faktorov, parametrov a procesov výroby ktoré navyšujú náklady na výrobu jednotlivých podláh je určite oveľa viac ako bolo spomenuté vo vyššie uvedenom článku, cieľom bolo spomenúť aspoň niektoré možno tie najzreteľnejšie.  Vzhľadom na vysvetlené skutočnosti je na mieste skonštatovať že cenový rozptyl pri jednotlivých druhoch podláh je opodstatnený a že rôznorodosť cien je priamoúmerná rôznorodosti nárokov zákazníkov na dizajn či kvalitatívne očakávania tak isto ako pri ostatných výrobkoch s ktorými sa stretávame každý deň, preto je na každom zákazníkovi produkt z akej kategórie si vyberie.

Related posts

Pre lepší online zážitok používame súbory “cookies”. Vďaka nim presnejšie analyzujeme návštevnosť, prispôsobujeme reklamu a používateľské nastavenia. Súhlasíte so spracovaním súvisiacich osobných údajov?

Viac informácií o cookies

Vlastné nastavenia cookies

Súhlasím